"Deti nás učia prapodstate bytia – bezpodmienečnej láske"

Kontaktné rodičovstvo

Vianočná dilema – deja vu…

Vianoce Gabriela Kadlečíková

Možno si pamätáte na môj blog spred roka, kedy som sa rozpísala o tom, že u nás Ježiško vianočné darčeky nenosí a hoci to možno bude tŕňom v oku rodičom, až sa Alex dostane viac do kolektívu, naše vianočné čaro na tom nijako neutrpí.

Keď sme pred rokom mali s manželom debatku, ako to teda bude u nás s Vianocami, zhodli sme sa na tom, že veríme v ducha Vianoc (obaja sme veriaci), ale odmietame predstavu len hmotných sviatkov, a toho, že raz budeme nášho syna vydierať vianočnými darčekmi v situáciách, kedy si s ním nebudeme vedieť rady.  Prečítajte si v minuloročnom blogu.

Najkrajší darček

Vianoce ponímame ako kresťanský sviatok a ani za rok sme tento názor nezmenili. Jasné, že aj u nás nájdete trochu toho gýčového závanu amerikanizmu v podobe výzdoby, ale chceme, aby naše sviatky pokoja boli postavené na iných hodnotách ako na darčekoch.
Uznajte sami, najkrajší darček, aký môžeme inému dať je náš čas s ním. A v tejto uponáhľanej dobe si to uvedomujem čoraz viac a viac.

Minulý rok sa do mňa pustilo aj zopár mám, že a ako k tomu prídu ich deti, keď im náš Alex (až bude rozprávať) povie, že Ježiško darčeky nenosí. Alex už rozpráva pekne čisto a veru sme sa minule pristihli pri tom, že vravíme, že toto Ti dedko dal k Vianociam, s láskou ti to daroval, nenič si to…. a do toho padla otázka, u vás darčeky nenosí Ježiško?

Nie, pre nás sú VIanoce čas, kedy si pripomíname, že sa Ježiško narodil, že veľa toho urobil, aby nám otvoril oči aj v súčasnosti, a že Vianoce sú nadhernou oslavou tohto jeho príchodu na svet.

O nič sa neukracujeme

Milujem vianočné tradície, ako spoločná večera a rôzne zvyky pri nej. Zbožňujem vianočné rozprávky typu Vianočné rozprávanie a tú atmosféru, kedy je vonku prítmie a vnútri v teple horia sviečky a my sme všetci spolu.
Nemyslím si, že tým, že poviem, že darčeky nosí Ježiško môžem nejako čarovne vdýchnuť tejto chvíli väčšiu magickosť. Opäť tvrdím to, čo pred rokom, neviem, ako to bude Alexander vnímať ďalej, čo si donesie od rovesníkov, možno naopak, ja budem ten rodič, čo bude hovoriť, ako k tomu príde náš Alex, že si myslí, že som mu ukradla ilúzia o nosení darčekov kúzelným Ježiškom.

Viete čo, netrápim sa vopred. Detská fantázia je bohatá, nepotrebuje naše umelé príbehy. Vytvára si vlastné. A ja vôbec netvrdím, že na zázraky neverím a že toto chcem učiť svoje dieťa. Práve naopak. Verím na zázraky od malinka a som presvedčená, že vďaka tej viere sa mi v živote podarilo už veľa skvelých vecí.

Duch Vianoc v nás

To, že nebudem pestovať predstavu nosenia balíčkov Ježiškom neznamená, že zruším ducha Vianoc. Ten spočíva, pre nás, úplne v inom.

Hľadám ho neraz sama v trblietavom odraze padajúcej snehovej vločky, v teple objatia svojich milovaných a v úžasnej pokojnej a pokornej atmosfére, ktorá nebude závisieť na tom, či mám pod stromčekom jeden balíček alebo štyri.
Chcem, aby Alexander raz miloval tieto sviatky pre to, prečo ich milujem ja. Pre sebauvedomenie si krehkosti života a vďaky zaň, pre precítenie puta priateľstva a rodinného krbu. Verte mi, potom sa zázraky dejú samé od seba…

Na záver len budem citovať samú seba spred roka:
“Možno si poviete, že veci len zbytočne komplikujeme. A možno sa mnohí už teraz desíte, až raz začne náš Alex rozprávať a bude hlásať po svete, ako žiaden Ježiško nie je. Lenže my ho práve chceme viesť cestou, aby pochopil, že je. Akurát teda nenosí darčeky zabalené v krásnom papieri či taške. Týmito riadkami nikomu nevnucujem náš pohľad, ani neodsudzujem to, ako to máte vy so svojimi deťmi. Práve naopak. Je to o tom, mať sa s deťmi tak, aby nám bolo fajn.
S Ježiškom či bez neho, s darčekmi či bez nich, s vierou v čokoľvek vám želám krásne a pokojné vianočné sviatky.”

S láskou Gabi.

Poď si so mnou „poklábosiť“ aj na Facebook. Teším sa na Teba:

Pozvánka FB Gabriela Kadlečíková

Gabriela Kadlečíková