"Deti nás učia prapodstate bytia – bezpodmienečnej láske"

Kontaktné rodičovstvo

Prvá dovolenka s našou duracelkou

dovolenka s dieťaťom GABRIELA KADLEČÍKOVÁ

Ak ste na vážkach, či toto leto risknete dovolenku s malými deťmi, možno sa zmietate medzi dvoma kameňmi, ako my. Neísť nikam – aj tak si to neužijeme, ísť hocikam – dieťa nie je prekážka. Keďže sme sa o dovolenke rozhodovali ešte v decembri, zvíťazila voľba ísť. Veď princ Cecoň možno dovtedy prespí celú noc, cestu zvládneme a tam všetko tiež.

Po polroku sa blížil termín odjazdu a princ Cecoň sa prisával v noci čoraz viac. 🙂 Nebudem sa hrať na Supermatku, vnútorne ma zachvátili obavy, ako tú cestu prežijeme. Pred nami  1000 km a dieťa, čo je zvyknuté sa v noci  x-krát prisať .  Mám však zopár známych, ktoré majú tiež podobné cicavce a v pohode cestu dali. Ja som si celý čas vravela „Nepôjdeš, nebudeš vedieť, aké to je. Hlavne nesťahovať nohavice, keď brod je ešte ďaleko. :)”

Naša prvá morská dovolenka s 13-mesačným mliečkomilovníkom dopadla super. Cesta nebola úplne ružová, ale nekonala sa ani žiadna tragédia. Malý spal po ceste oveľa menej, potreboval sa dojčiť, čo nie vždy pohodlne šlo.  Pri dojčení v sedačke, so snahou byť aj pripútaná, som si uvedomila, že som isto musela byť v minulosti minimálne hadia žena. Celkom náročná gymnastika. Ale na mieste sme si to užili, čo to najviac šlo.

Ako sme teda na to šli? Takto:

  1. NO STRESS. Vystresovaní rodičia = veľmi zlý základ pre pokojné dieťa. Predpokladali sme, že to bude náročnejšie, ale nie nezvládnuteľné. Tak sme sa naladili čo najviac pozitívne.
  2. TABLET. Nemám vo zvyku donekonečna doma  púšťať zábavky tipu Fíha, Spievankovo atď, ale viem, že keď prihára, malý sa pri tom zabaví. Tak sme vyrazili s tabletom nabitým týmto programom a odporúčam všetkými desiatimi. V čase nočnej spánkovej krízy sa o pol tretej ráno ťapkalo do rytmu, že ani tatina nemal čas chytať mikrospánok.
  3. OTVORENOSŤ A DôVERA. S rečami typu „Neboj sa, len si sadneme, zavrieš očká a budeme na mieste”, na dieťa nechoďte. Dieťa nie je hlúpe, vníma oveľa viac, ako si myslíme. Na rovinu sme malému vraveli, že nás čaká dlhá cesta, a že vieme, že nemá moc rád cestu v sedačke. Ale že budeme pri ňom, ja mu kedykoľvek dám mliečko, či ho pohladím. Poprosila som ho, či by nám pomohol tú cestu čo najlepšie zvládnuť.
  4. TROCHU INÝ ODDYCH. Poznám svoje dieťa, nemala som ilúzie, že sa budem vyvaľovať na pláži a nerušene opaľovať. Viem, že keď je hore, je totálne akčný a s tým som tam šla. Pre nás bola oddychom už len zmena prostredia, to, že sme nemuseli riešiť denný stereotyp atď.
  5. NEMENIŤ REŽIM. Nemeňte deťom ich vlastný spánkový režim. Náš si ho sám upravil vzhľadom na okolnosti, napr. raňajky a večere. Intuitívne si celé spania posunul (spí ešte dvakrát za deň). Večer sme si vychutnávali po jeho uspatí na terase a vôbec mi nočný život nechýbal. 
  6. JE TO AJ DETSKÁ DOVOLENKA. Preto som neriešila, že sa malý hral hodiny s kamienkami, či sa ešte trikrát po osprchovaní ušpinil. Bola to aj jeho dovolenka, jeho objavovanie sveta.

Prvá dovolenka GABRIELA KADLEČÍKOVÁ

Možno to vyznie ako klišé, ale pre mňa to bola naozaj super dovolenka. Boli sme aj s dedkom a priateľmi, a tak sme stihli s manželom aj jedno poobedné rande a ja aj jednu poobednú dámsku jazdu.

Čím menšie dieťa, tým menšie nároky. Nášmu stačila k dokonalému šťastiu lopatka, vedierko, kamienky a trocha vody, a to, že jeho rodičia boli spolu a boli v pohode.

Hoci som neprišla opálená ako čokoláda, ako u mňa býva zvykom. Neochutnala som viac ako dva miešané drinky a nestihla si vychutnať večerné korzo, viete čo, stálo to za to. Bolo to v danej chvíli veľmi osviežujúce a dobíjajúce. Nie som toho názoru, že dieťa z toho aj tak nič nemá a ani rodič, že radšej môžu byť doma. My máme veľmi akčné dieťa a napriek tomu, sme na dovolenke načerpali síl. Prajem to každému jednému z vás, lebo ten pocit, ako sa máme, ten je v nás a je jedno kde, sme, je to na našom vnútornom nastavení. Užívajte si slnko aj s deťmi, nech ste kdekoľvek.

S láskou Gabi
Poď si so mnou „poklábosiť“ aj na Facebook. Teším sa na Teba:

FB button GABRIELA KADLEČÍKOVÁ

Gabriela Kadlečíková