"Deti nás učia prapodstate bytia – bezpodmienečnej láske"

Kontaktné rodičovstvo, Pôrod, Tehotenstvo

O knihe Tvoje telo, môj domov (rozhovor)

Tehotenstvo Gabriela Kadlečíková

Foto súkromný archív Gabriela Kadlečíková, autor fotky Mimi foto&video

Moja priateľka, Veronika Zíšková onedlho vydá svoju hlbokú knihu Tvoje telo, môj domov. Ja osobne mám zimomriavky už len z názvu. Je krásny. Je veľavravný, a neskutočne ma vracia späť do obdobia, keď som čakala Alexandra v brušku. Kniha je o prenatálnom a postnatálnom živote človeka. Je napísaná na základe autorkiných skúseností a zážitkov.
Kniha je písaná najmä z pohľadu dieťaťa a jej gro tvorí , aký dopad má neprítomnosť energetického spojenia medzi matkou a dieťaťom, ktoré autorka sama zažila.

Veronika sa venuje prenatálnej komunikácii, kraniosakrálnej terapii a energetickému vzdelávaniu. Ak vám tieto pojmy na prvé počutie nič nevravia, buďte bez obáv, dočítate sa o nich v článku. Veronika je úplne obyčajná, milá žienka, ktorá má však neobyčajné poslanie. Aj preto som sa rozhodla ju trošku pre vás vyspovedať.

Veronika, skús nám nejako jednoducho popísať, čo vlastne pojmy prenatálna komunikácia kraniosakrálna terapia a energetickému vzdelávanie zahŕňajú. Čo si má pod nimi predstaviť človek, ktorý sa doteraz energiami a pod. nikdy nezaoberal?

„Kraniálka“ je zmyselné prepojenie tela a duše, pri ktorom má klient možnosť nahliadnuť do seba, pocítiť svoju podstatu, kým naozaj je. Patrí medzi celosvetovo uznávanú terapiu, ktorá dokáže odhaliť aj zabudnuté udalosti a zážitky. Je vhodná pre mužov, ženy, deti a dokonca aj pre zvieratká. Vyladí vám čakry, zharmonizuje.

Prenatálna komunikácia je nenásilné prepojenie matky s dieťaťom cez energetický systém matky a dieťaťa. Ja ako tretia osoba pomôžem dvom odpojeným dušičkám sa stretnúť a vnímať sa navzájom.

Energetické vzdelávanie je 10-mesačný vzdelávací cyklus. Môžte získať nielen vedomosť, ale aj skúsenosť práce s energiou. Je dôležitá súčasť života. Celé vzdelávanie je zamerané na to, aby sa klienti oslobodili od energetických upírov v ich živote a boli šťastní.

 

Mnohé maminky možno nevedia presne, aké obdobie spadá do prenatálneho a postnatálneho vývoja, môžeš to, na začiatok, presne špecifikovať?

Prenatálny čas je obdobie tehotenstva od zrodu až po pôrod, postnatálny čas je obdobie od pôrodu po 9 mesiacov života bábätka.

 úvodná strana Tvoje telo, môj domov od Veronika Zíšková

Kedy v Tebe skrsla myšlienka napísať túto knihu? Ako Ti napadol ten úžasný názov?

Časovo presne neviem povedať kedy, ale podľa mňa sa táto myšlienka zrodila počas môjho alternatívneho štúdia.  A tam vznikol aj názov. Konkrétne som išla spať s otázkou, ako mám moju knihu pomenovať. A ráno som sa zobúdzala so slovami Tvoje telo, môj domov.

 

Čo v Tebe samotnej rezonovalo, keď si dopísala posledné riadky?

Nespomínam si na nič konkrétne. Pocítila som šťastie, ale aj rozpaky. Myslím, že silnejší pre mňa bude moment, keď knihu prvýkrát dostanem do rúk. Predsa je to hmota. 🙂

 

Hoci ešte sama deti nemáš, ako terapeutka denne pracuješ s budúcimi maminami, aj s maminami s deťmi. Čo myslíš, kde je koreň toho, prečo si deti a rodičia neraz akoby nerozumejú, keďže by mali skôr súznieť?

V dobe rýchlosti blesku, v ktorej podľa mňa žijeme, sa stratila tá najdôležitejšia prísada šťastného života. Tou je úsmev, ktorý v nás prebúdza radosť. Deti sú prirodzene radostné, ale dospelí už nie. Zabudli naň, a možno naň nemajú čas. 🙂 A keď sú deti šťastné, svietia, napr. na ružovo. Rodičia v ich neúprosnom kolotoči svietia na hnedo. Ružová a hnedá predstavujú úplne odlišné svety, jazyky – vibrácie. Preto veľakrát dospelí nerozumejú svojim deťom. Deti, ktorá sa rodia v tomto čase, sú vibračne vyššie, než boli naše generácie. Nevedomý rodič mu rozumieť nedokáže, ale dá sa to naučiť.

 

Ako vnímaš novodobé trendy, čo najviac prirodzené pôrody, dojčenie niekoľko rokov, návrat kontaktného rodičovstva po tom chladnom odchove našich generácií?

Veľmi sa teším návratu žien do seba, čo súvisí s vôľou, túžbou rodiť ako kedysi. Prirodzene. Dojčenie a kontaktné rodičovstvo posúva náš národ vpred, pretože 100 % prepojenie dieťaťa s matkou dovoľuje malej dušičke sa rozvíjať. Čím viac spokojnosti cíti dieťatko pri matke do 9 mesiacov, tým je sebavedomejšie.

 

Keď sme sa naposledy rozprávali, samú Ti napadlo, že by bolo super pomenovať rozdiel medzi tzv. bio matkou a prirodzenou matkou. V čom ho vidíš Ty?

V poslednej dobe vnímam, ako mamičky strácajú svoj prirodzený pud byť matkou. Zoberte si napríklad levy. Levica porodí a stará sa o levíčatá sama, vnútorným pocitom  „nejako“ vie, cíti to, čo je pre jej malých drobcov potrebné zabezpečiť. Každá z nás ten vnem má v sebe, tak ako levica. Nebojte sa ho použiť, pretože VY ste matk,a t.z., že VY ste najviac prepojené s vaším bábätkom. Toto je pre mňa prirodzené materstvo.

 

Budúce maminky sú si možno neraz v mnohom neisté, aké terapie ponúkaš na ich naladenie sa s dieťaťom?

Keď sa mamičke nedarí spojiť sa s bábätkom, je možnosť prísť ku mne. Niekedy sa stačí len predýchať, zastaviť sa alebo len zatvoriť oči. Tým sa dostanete do pokoja a zrazu budete vedieť, čo robiť. V knihe podrobnejšie popisujem nápomocné metódy, ako na to.

 

A čo, ak sa predsa len stane niečo, čo puto mamy a dieťaťa preruší, sú terapie, ktoré pomáhajú toto puto obnoviť?

Mala som raz mamičku u seba v salóne. Bola veľmi smutná, že sa nedokáže na bábätko napojiť. Cez prenatálnu komunikáciu som ich prepojila, následne som mamičku krok za krokom naviedla, ako to dokáže aj ona.

Centrum úsmevu Veroniky Zíškovej

A ako vidíš úlohu oteckov pri výchove detí? Neraz totiž aj moje kamarátky bojujú s tým, že ich manželia skôr dajú na názory svojich matiek, a potom vznikajú rôzne rozpory, ako nebrať dieťaťa do spoločnej postele, nedojčiť dlho, čím skôr ho naučiť chodiť a samé zaspávať… Čo tak terapie aj pre mužov? 🙂 Alebo skôr pre svokry? 😀

Terapia pre mužov? Prečo nie. Skôr by som volila vzťahové prepojenie rodičov. Vnímam často priepasti a nevypovedané slová medzi partnermi. Vzájomné pochopenie a rešpektovanie sa vytrácajú zo životov,  ale dá sa to opäť opraviť. Nebojte sa požiadať o radu, žiadny vzťah nie je dokonalý, aj keď to tak navonok vyzerá.

 

Veronika, skús v krátkosti popísať, prečo by si budúca maminka mala Tvoju knižku zakúpiť, čo je jej hlavný prínos?

Mojou knihou Tvoje telo, môj domov by som ponúkla mamičkám, budúcim alebo súčasným ako energetický pohľad na tehotenstvo, ako vyzerá a čo sa stáva, ak dieťatko nedostáva to, čo má od matky. A aké dopady má nedostatok prepojenia medzi matkou a bábätkom.

 

Kedy presne kniha vyjde a kde si ju budeme môcť zakúpiť?

Moja kniha bude v predaji od polovice decembra 2017, sledujte moju stránku na FB alebo môj web  Centrum úsmevu Veroniky Zíškovej. Zaručujem, že pod vianočným stromčekom bude určite. Zakúpiť sa bude dať u mňa priamo v salóne, alebo cez mail: rozkvet.osobnosti@gmail.com, kde môžte zaslať objednávku. Kniha bude taktiež v predaji aj cez knižné portály Martinus a Pantarhei, ale to až od začiatku budúceho roka.

 

Plánuješ ku knihe aj nejaké osobné besedy?

Osobné besedy na prenatálnu a postnatálnu tému určite budú, dátumy a miesta nájdete opäť na mojich stránkach.

 

Viem, že chystáš aj ďalší ročník Festivalu 5. zmyslov, na čo sa tentokrát môžeme tešiť a ako ovplyvní jeho náplň vydanie Tvojej novej knihy?

Hej, Festival 5. zmyslov bude presne 21.  4.  2018 v Hlbokom ako minulý rok. Plánujem ho obohatiť o workshopy s waldorfskými prvkami pre mamičky – tie budem osobne robiť ja, ďalej hry pre deti. Tento ročník bude o priblížení sa posolstvu matky. Tým sa dotknem aj témy mojej knihy. Srdečne vás týmto všetkých naň pozývam. Lístky sa budú dať kúpiť u mňa priamo alebo ich  zašlem poštou.

Ďakujem za krásny rozhovor, Veronika.

Ak vás Veronikina kniha zaujala minimálne tak, ako mňa, tak neváhajte a objednajte si ju. Ja sa už teraz teším, ako sa do nej začítam počas Vianoc.

S láskou Gabi

Poď si so mnou „poklábosiť“ aj na Facebook. Teším sa na Teba:

FB button GABRIELA KADLEČÍKOVÁ

Gabriela Kadlečíková