"Deti nás učia prapodstate bytia – bezpodmienečnej láske"

Kontaktné rodičovstvo, Nezaradené

O HRANICIACH TROCHU INAK (RECENZIA NA KURZ ZUZANY MIHÁLECHOVEJ)

Recenzia Zuzana Mihálechová- GABRIELA KADLEČÍKOVÁ

Téma hraníc je veľmi často spomínaná a neraz sa stretávam s takými dvoma pólmi. Jedným, kedy nadšenci tvrdia, že hranice vo výchove netreba, a s druhým, kedy dotyční tvrdo stoja za “svojimi” hranicami, cez ktoré nejde vlak.

Kto sleduje môj blog dlhšie vie, že som prívrženec Nevýchovy, láskavej výchovy s veľmi kontroverzným názvom, pri ktorom sa môže zdať, že je bezhraničná.

Kto však z Nevýchovy sledoval nejaký webinar, čítal blog alebo je dokonca súčasťou kurzu, ako ja, vie, že je to úplne inak. 🙂 Ale o Nevýchove teraz písať nebude, hoci to veľmi s kurzom O hraniciach trochu inak od Zuzky Mihálechovej súvisí.

Zuzkin blog, kurzy, knihy sledujem asi od začiatku, kedy ich začala vypúšťať na svetlo sveta a veľmi so mnou jej spracovanie témy hraníc rezonuje. 

Jej kurz odporúčam každému. Je jedno, či si len ujasňujete čo a ako vo výchove alebo už nejakú cestu máte. Zuzkin pohľad je veľmi zaujímavý, hĺbavý a garantujem vám, že sa mnohé dozviete sami o sebe.

Je to taký exkurz do vnútra vás. K vašej duši.

Veľmi sa mi páči spracovanie kurzu. Pozostáva z 8 kapitol, ktoré sú ako videá aj ako text, čiže je na vás, čo preferujete. Ja mám veľmi rada Zuzkin príjemný hlas (odporúčam aj jej bezplatnú meditáciu pre deti), takže pre mňa celý kurz bol aj zároveň relaxom a upokojením.

Ja teraz veľa „fičím“na slúchadlách, na čítanie akosi nie je času dosť, tak mi to veľmi pomohlo. Okrem základných kapitol je tam niekoľko menších sekcií k téme hraníc aj inšpiratívnych koučovacích cvičení na zlepšenie vzťahov, 6 tém, ktoré nás rodičov najviac trápia a pár vhľadov priamo z lesa.

Nečakajte však nejaké instantné návody na vlastné deti, prípadne poučky,ktoré vás k nim majú naviesť. Ono asi ani po pozretí kurzu to nepôjde všetko ako mihnutím čarovného prútika. Lebo vzťah je cesta. Ale určite vám to otvorí niekoľko ciest k sebe samému.

Môj názor na hranice vo výchove je taký, že sú potrebné. Ale dôležité je, čo si predstavujeme pod pojmom hranice. Niečo, čo sa musí, smie, nesmie a robí sa len preto, lebo to NIEKTO povedal, lebo TO TAK je? Alebo naopak hranice vychádzajú z nás, našich potrieb, zo vzájomného rešpektu a komunikácie. Netvrdím, že som vo výchove v tomto úplne dokonalá. Staré vzorce vo mne neraz vyjdú cez slová von skôr, než si stihnem uvedomiť, čo tým vlastne chcem povedať, prečo to hovorím a či to vlastne mne vadí alebo nevadí.

Jedno však viem isto, hranice sú o nás. A na to, aby sme si ich mohli “ohmatať”, odkomunikovať, pracovať s nimi, potrebujeme ich poznať. A nie je to niekedy práve jednuduché, keďže sú neraz skryté za nánosmi MUSOV a MALO BY SA.

Keď som unavená a nemám čas na seba, vtedy sa moje pôvodné vzorce dostávajú k slovu oveľa častejšie. Veď je tak jednoduché povedať: “to sa nesmie a bodka.” Neraz pri komunikovaní mojich hraníc prichádzam úplne k sebe a k tomu, že veľa vecí mám úplne inak.


Ale nechcem tu teraz veľmi rozpisovať seba, chcela by som vás naozaj pozvať do Zuzkinho kurzu, lebo je “výživný”. 

Jeho cena je naozaj veľmi prijateľná a budete prekvapení, koľko dvierok vo vás otvorí.

Viac o kurze nájdete na tejto stránke

S láskou Gabi
Poď si so mnou „poklábosiť“ aj na Facebook. Teším sa na Teba:

Pozvánka FB Gabriela Kadlečíková
Gabriela Kadlečíková